تفسیر روایی آیات

تفسیر روایی آیات

تفسیر روایی آیات

آیه پنجاه و هفتم
✋در حال حاضر امام زمان علیه السلام امین وحی خداوند است.
سوره توبه آیه ۳ :
” و اذان من الله و رسوله الی الناس یوم الحج الاکبر ان الله بری من المشرکین “
و اعلام است از خداوند و رسولش بر همه مردم ، در روز حج اکبر که خداوند بیزار است از مشرکین
?مستند امام احمد حنبل ج ۱ ص ۲

ابوبکر می گوید پیامبر مرا مأمور کرد تا سوره برائت را به مکه ببرم و برای آنان تلاوت کنم و این مطالب را به گوش آنها برسانم که بعد از امسال مشرکین نباید دور خانه خداوند طواف نمایند و افراد عریان اجازه ندارند دور خانه خداوند طواف نمایند و غیر از مسلمانان کس دیگری وارد بهشت نخواهد شد.
و افرادی که با رسول خدا پیمان بسته‌اند آن عهد و پیمان به قوت خودش باقی است ، تا مدت آن پایان پذیرد ” الله بریء من المشرکین و رسوله ” خداوند و رسولش از مشرکان بیزارند و در پایان رسول خدا فرمودند این مطالب را سه بار برای آنها تکرار کن. من سوره برائت را گرفتم و رفتم بعد از رفتن من رسول خدا به علی دستور داد که خود را به او رسانیده و سوره را از او بگیرد و خودت این مأموریت را انجام بده. امیر المومنین علی علیه السلام این چنین کردند و خود را به ابوبکر رسانید و سوره برائت را از او گرفت و ابوبکر با نگرانی خاصی مراجعت کرده ” ابوبکر بکی ” در حالی که گریه می کرد به رسول خدا گفت : یا رسول الله جریان بدی اتفاق افتاد چرا مرا برگرداندید؟
رسول خدا فرمودند : من ماموریت داشتم این کار را یا خودم انجام دهم و یا مردی از خاندان من که از اهل بیت من باشد انجام دهد ” و لکم امرت ان لا یبلغه الا انا او رجل منی ” به من امر شده یا خودم و یا شخصی از خودم این کار را انجام دهد.

????????
? برگرفته از کتاب آیات الکریم فی ما نزل فی بقیه الله فی الارضین صفحه ۱۷۵
? نوشته استاد ارجمند مهندس علی اصغر اکبری

آیه پنجاه و هشتم
✋قائم آل محمد (عج) مجاهد واقعی الی الله است.
سوره توبه آیه ۱۶:
” ام حسبتم ان تترکوا و لما یعلم الله الذین جاهدوا منکم و لم یتخذوا من دون الله و لا رسوله و لا المومنین ولیجه و الله خبیر بما تعملون “
آیا فکر میکنید که رها شوید در حالیکه هنوز خداوند کسانی را که از شما در راه خداوند جهاد کرده اند و برای خود غیر از خداوند و رسولش و مومنین ولی و دوستی قرار ندادند ، از دیگران متمایز نساخته است و خداوند خبیر و آگاه است و میداند آنچه شما میکنید.
? حافظ شیخ الاسلام ابراهیم بن محمد بن الحموینی از سلیم بن قیس هلالی در حدیث مفصل از امیرالمومنین علی علیه السلام در حدیث مناشده نقل میکند که حضرت امیرالمومنین دویست نفر از صحابه را سوگند میدهند و میفرمایند :

شما را به خدا سوگند میدهم آیا نمیدانید که آن زمانیکه آیه ” و لم یتخذوا من دون الله و لا رسوله و لا المومنین ولیجه ” نازل شد مردم گفتند : آیا این آیه مخصوص بعضی از مومنین است یا درباره همه مومنین نازل شده است ؟
پس خداوند پیامبرش را امر فرمود که اولیای امرشان را به آنان بشناسند همان طوری که نماز و روزه و حج را برایشان بیان فرموده و تفسیر کرده اند.
پس ابوبکر و عمر برخاستند و گفتند ای رسول خدا این آیات به طور خاص در مورد علی علیه السلام نازل شده ؟
حضرت فرمودند : آری در شان اوصیای من تا روز قیامت بیان شده است.
عمر و ابوبکر گفتند ای رسول خدا آنها را به ما معرفی کن.
حضرت فرمودند : علی علیه السلام برادرم و وزیرم و وارثم و وصی ام و خلیفه ام در میان امتم و ولی هر مومنی پس از من
سپس فرزندم حسن و بعد فرزندم حسین و سپس ۹ فرزند از فرزندان حسین یکی پس از دیگری امام و رهبر و خلیفه خواهند بود.
✅ همانطور که در آیات گذشته گفته ایم امامن دوازده نفرند و دوازدهمین آنها حضرت حجه بن الحسن العسکری علیه السلام است که برای خداوند قیام میکند و برای خداوند جهاد می نماید.
این امت هرگز رها شده نیستند و به حکم آیه ” انما انت منذر و لکل قوم هاد ” همیشه هادی دارند و در عصر حاضر هادی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف میباشد.

????????

تفسیر روایی آیات
? برگرفته از کتاب آیات الکریم فی ما نزل فی بقیه الله فی الارضین صفحه ۱۷۸
? نوشته استاد ارجمند مهندس علی اصغر اکبری

دیدگاهتان را بنویسید