ظهور امام زمان (عج) در قرآن و احادیث

ظهور امام زمان (عج)، ظهور امام زمان در قرآن، ظهور امام زمان در روایات

بی شک ظهور امام زمان (عج) راه نجات بشریت است در  روزگاری که دنیا از ظلم، جور و بی عدالتی پر شده است. و لحظه به لحظه به نابودی نزدیک تر می شود، و در معرض غرق شدن قرار دارد. نظام هستی و آفرینش انسان به کمال نهایی خود نخواهد رسید مگر این که انسان ها به وسیله منجی و مصلحی به مقصد نهایی برسند.

«و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون»
روزی که صالحان، وارث زمین خواهند شد و آن را از چنگال طالحان و جباران رها خواهند ساخت.

مصلح و منجی که قرآن از آن سخن می گوید کسی نیست جز مهدی موعود علیه السلام که به عنوان «بقیة اللّه»، در پس پرده غیبت به سر می برد. ظهور زمانی که مشیت خداوند اقتضا کند اتفاق خواهد افتاد و زمین پر از عدل و داد خواهد شد.

با ما همراه باشید تا ظهور امام زمان (عج) در قرآن و احادیث را بررسی کنیم.

ظهور اماام زمان، ظهور امام زمان در قرآن، ظهور امام زمان در آیات و روایات

ظهور امام زمان (عج) در قرآن

در قرآن به ظهور امام زمان (عج) اشاره شده است. اما باید دانست که قرآن به صورت کلی سخن می گوید. برای تشریح و تفسیر آن باید به سراغ آگاهان از حقایق قرآنی  یعنی ائمه معصومین (ع) برویم که در خود قرآن به « راسخون فی العلم» از آن ها یاد می کند.

آیاتی که به ظهور اشاره دارند به دو دسته تقسیم می شوند:

1- آیاتی که ضرورت وجود حجت الهی را در زمین بیان می کنند

از نظر قرآن کریم، در طول تاریخ زندگی بشر، هیچ گاه زمین از حجت خدا خالی نبوده است. خداوند برای هر امتی فردی مناسب را برگزیده تا انسان ها را در راه رسیدن به کمال مطلوب هدایت کند.
«إِنَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ ۖ وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ». (به درستی که تو بیم دهنده ای و برای هر جامعه راهنمایی هست. (رعد/۷)

2- آیاتی که بشارت به حکومت صالحان و مومنان بر روی زمین می دهد

به ده ها آیه از قرآن کریم موضوع ظهور حضرت مهدی (عج) را می توان استناد کرد. اشاره این آیات بر بشارت به بندگان صالح و مستضعف برای گرفتن حق خود و رسیدن به قدرت و ایجاد یک حکومت واحد جهانی است. حکومتی مبتنی بر حق و عدل و غلبه اسلام بر تمامی مکاتب و ادیان است.

«وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَي الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ». (و خواستیم بر مستضعفان روی زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان گردانیم)(قصص/۵)

ظهور امام زمان

ظهور امام زمان (عج) در احادیث و روایات معصومین (ع)

در زمان ظهور امام زمان (عج)، صدای قیام آزادی بخش او در سرتاسر جهان هستی فراگیر خواهد شد. گروهی از حاکمان در برابر ایشان تسلیم می شوند و گروهی به مقابله و دشمنی می پردازند.اما این وعده پیروزی حق بر باطل است که در قرآن و روایات معصومین (ع) به آن اشاره شده است. حکومت آن حضرت از شرق تا غرب را فراخواهد گرفت

روایات معصومین(ع)

برخی از روایات که از زبان ائمه (ع) بیان شده است:

امام محمد باقر(ع) می‌فرمایند:قیام کننده از ما منصور به رعب و مؤیّد به نصر است. زمین از برای او در نوردیده شود و گنج ‏های پنهان را برای او آشکار کند. سلطنت و حکومت او شرق و غرب را فرا خواهد گرفت و خداوند منان، به دست او دین خود را بر همه دین‏ ها غالب گرداند، اگر چه مشرکان را خوش نیاید. در روی زمین هیچ خرابی باقی نماند، مگر این که آبادش کند و روح اللَّه، عیسی بن مریم از آسمان نازل شده و بر او اقتدا کند و پشت سرش نماز بخواند.

امام علی(ع) می‌فرمایند: با مهدیِ ما حجّت‌ها گسسته می‌شود؛ او پایان‌بخش سلسلۀ امامان، نجات‌بخش امّت و اوج نور است و رازی پیچیده دارد.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: دنیا به پایان نمی‌رسد تا اینکه مردی از اهل‌بیت من که هم نام من است، سلطنت کند.

امام علی (ع) فرمودند: ازعلائم ظهور آن است که به همدیگر بد گویید و یکدیگر را تکذیب کنید و از شیعیان من باقی نمی‌ماند؛ مگر به اندازه سرمه در چشم و نمک در غذا و چنین خواهد بود، امتحانات زمان غیبت.

ظهور امام زمان (عج)، ظهور امام زمان در قرآن، ظهور امام زمان در آیات و روایات

ویژگی جامعه بشری پیش از ظهور امام زمان

یکی از مسائلی که جامعه بشری پیش از ظهور امام از آن رنج می برد، ستمی است که به وسیله حکومتها بر مردم می رود. زیرا پیش از ظهور آن حضرت، ستمگران بر جهان فرمانروایی می کنند. اما این حکومت ها پیش از ظهور به ضعف می شوند و این زمینه ای می شود تا حکومت جهانی حضرت را بپذیرند.

حضرت هنگامی زمام امور را بدست می گیرد که زمین را انبوهی از نابسامانی ها فرا می گیرد. میلیونها بیمار جسمی و روانی وجود در جامعه به وجود می آید. ناامنی گسترده می شود. شهرها در اثر جنگ ونبرد به ویرانه ای تبدیل گشته است.  نابودی کشتزارها در اثر آلودگی محیط زیست ، کمبود ارزاق را به دنبال دارد.

بالاخره پس از قرنها انتظار و تحمل رنج و سختی روزگار ستم و تاریکی ها، به سر می آید.  شخصیت بزرگی که با یاری الهی،بنای از بین بردن آثار ستم و جور را دارد ظهور می کند. آن حضرت دست به اصلاحات گسترده و دگرگونی بنیادی در دو بعد مادی و معنوی می زند و جامعه بشری را سامان می بخشد.

فضیلت انتظار و ارزش منتظر

یکی از مسائل مهم مربوط به ظهور امام زمان (عج)، مسأله ی ”انتظار“ است. در این جا به روایاتی که درباره ی ارزش انتظار و ثواب منتظران وارد شده است، اشاره می کنیم. این روایات بسیار فراوانند و ما برای نمونه شماری از آنها را نقل می کنیم:

 همگامان شهدای بدر و احد

امام سجاد علیه السلام فرمودند: «هر کس که در زمان غیبت غائب ما بر ولایت ما ثابت قدم بماند، خداوند اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد را به عطا می کند»

ارزش شهدای بدر را ـ که اسلام بنابر حمایت آنان قوت یافت ـ نمی توان بیان کرد؛ اما بنابر این حدیث شریف، منتظران حضرت حجت علیه السلام که در زمان غیبت و طولانی شدن آن بر ولایت اهل بیت علیهم السلام پایدار می مانند، ثواب یک هزار نفر از شهیدان غزوه های بدر و احد را احراز خواهند کرد و این نشان دهنده ی ارزش منتظران در مکتب الهی تشیع است.

ظهور امام زمان (عج)، ظهور امام زمان در قرآن، ظهور امام زمان در آیات و روایات

 روزه داران شب زنده دار

حضرت باقر علیه السلام در حدیثی شریف که در شماری از جوامع روایی وارد شده است، درباره ی ارزش منتظران فرمودند:

«بدانید کسی که منتظر این امر[ظهور امام زمان] باشد، ثواب کسی را دارد که روزها را روزه داشته و شب ها به عبادت الهی بر ژای ایستاده باشد».

 همراهی پیامبر اکرم (ص)

از رسول گرامی اسلام(صلوات ا… علیه و آله درباره ی منتظران پرسیدند؛ حضرت چنین فرمود:« او مانند کسی که همراه قائم(عج) در خیمه ی آن حضرت [آماده به خدمت] باشد».

آن گاه حضرت صادق علیه السلام، پس از تأملی کوتاه فرمود: او مانند کسی است که همراه رسول خدا بوده است.

 راه نجات از هلاکت

حضرت امام حسن عسکری علیه السلام می فرمایند: « مثل این فرزند من … در این امت همانند حضرت خضر و حضرت ذوالقرنین است. به خدا قسم! او غیبتی خواهد داشت که در آن هیچ کس از هلاکت نجات نمی یابد مگر آن کس که خداوند او را بر اعتقاد به امامت امامان پایدار دارد و به دعا برای تعجیل در فرج آن حضرت موفق سازد».

 برترین مردمان

امام سجاد علیه السلام فرمود:« آنان که زمان غیبت او زندگی می کنند و به امامت او اعتقاد داشته و منتظر ظهور او هستند، از مردمان همه ی زمانها برتر می باشند.»

دیدگاهتان را بنویسید