فاطمیه و هرآنچه در مورد فاطمیه باید بدانیم

فاطمیه، عزاداری فاطمیه، تاریخ فاطمیه

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در طول تاریخ از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و تاریخ اسلام غمی به بزرگی از دست رفتن یادگار پیامبر اسلام (ص) را در جوانی و از بی مهری برخی از مسلمانان آن زمان را از یاد نبرده است. گرامیداشت و بزرگداشت شهادت حضرت فاطمه (س) هر ساله در دو دهه به نام های دهه اول و دوم فاطمیه برگزار می شود. در این مقاله در مورد تاریخ فاطمیه، عزاداری در ایام فاطمیه و عظمت حضرت فاطمه (س) از منظر احادیث صحبت شده همچنین در انتها چند کتاب به شما عزیزان معرفی می‌کنیم . با ما همراه باشید.

ایام فاطمیه

در میان علمای شیعه، دو احتمال برای ایام فاطمیه معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان. بنابراین با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند. اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می‌ خوانند.

فاطمیه، ایام فاطمیه، عزاداری ایام فاطمیه

ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.
شاید علت اینكه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است كه این احتمال وجود دارد كه ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)، ۲۹ روز بوده باشند، حال آنكه د رصورت كامل بودن ماههای قبل، روز شهادت ۱۳جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا كه طبق تقویم، حداكثر سه ماه قمری ۲۹ روزه و حداكثر ۴ ماه قمری ۳۰ روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

عزاداری ایام فاطمیه در روایات

در اینکه چند روز باید مومنین عزادار باشند حدیثی نداریم، اما در روایات آمده است مومنین در شادی ما شاد و در عزای ما عزادار باشید. امام‌ رضا (ع)  فرمودند:” اگر دوست‌داری‌ در درجات‌ عالی‌بهشت، همراه‌ ما باشی، محزون باش‌ به حزن ما و خوشحال باش برای شادی ما”.

امیرالمومنین علی (ع) نیز می‌فرماید: خداوند تبارک و تعالی به زمین نظر کرد و ما را برگزید و شیعیان ما را برای ما برگزید که ما را کمک کرده به سرور ما مسرور و به غم ما محزون هستند و اموال و جانشان را در راه ما نثار می‌کنند آنان از ما بوده و به سوی ما خواهند آمد.

رعایت ادب عزاداری در این ایام زمینه توفیقات و عنایات ویژه معصومین علیهم السلام را انشاالله بدنبال خواهد داشت.بسیاری از بزرگان و علمای مذهبی و سیاسی کشورمان در پیام های مختلفی که به مناسب ایام فاطمیه داشته اند، بر اهمیت عزاداری بانوی بزرگوار اسلام تاکید کرده اند. در این میام رهبر انقلاب اسلامی نیز بر اهمیت این مناسبت مهم بیش از پیش تاکید کرده اند.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1392 و در شرایطی که روز شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س) (فاطمیه اول) مصادف با 5 فروردین شده بود، در ابتدای بیاناتشان، علاوه بر ذکر صلوات خاصه حضرت صدیقه(س)، فرمودند: “به هم میهنان عزیزمان عرض می‌کنم توجه داشته باشند که ایّام فاطمیه در اواسط روزهای عید است و تکریم و احترام این ایام برای همه ما لازم است”.

فاطمیه، ایام فاطمیه، عزاداری ایام فاطمیه

 

احادیث در مورد عظمت حضرت فاطمه (س)

نور چشم و میوه دل من
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:
«فاطمه علیها السلام پاره تن و نور چشم و میوه دل من است.»

خشم و خشنودی فاطمه علیها السلام
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:
« بی شک خداوند با خشم فاطمه علیها السلام به خشم می آید و با خشنودی او خشنود می شود.»

دشمن فاطمه علیها السلام در دوزخ است
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:
«ای فاطمه! اگر تمام پیامبرانی که خدا برانگیخته و تمام فرشتگانی که مقرب درگاه خود گردانده است، برای هر کینه توزی که حق تو را غصب نموده است، شفاعت کنند، هرگز خدا او را از آتش [دوزخ] خارج نمی سازد.»

فاطمیه، ایام فاطمیه، عزاداری ایام فاطمیه

اختر تابناک
امام صادق علیه السلام می فرمایند:
«فاطمه علیها السلام اختری تابناک در میان زنان دنیاست.»

سرور زنان
امام صادق علیه السلام می فرمایند:
«فاطمه علیها السلام سرور زنان جهانیان از اولین تا آخرین است.»

تسبیحات حضرت زهرا علیها السلام
امام باقر علیه السلام می فرمایند:
«خداوند در حمد و ستایش به چیزی برتر از تسبیح فاطمه علیها السلام عبادت نشده است.»

 

کتاب هایی با موضوع فاطمیه

در مورد مقام و عظمت حضرت فاطمه(س) کتاب های زیادی نوشته شده است .در این قسمت سعی داریم به معرفی اجمالی کتاب های معرفی شده، بپردازیم:

کتاب فاطمه از نگاه علی(محمد محمدیان)

کتاب فاطمه از نگاه علی سلام الله علیهما ابتدا به بيان علل ناميده شده آن بانوي بزرگ به فاطمه و معناي اين اسم پرداخته شده و محبوبيت ايشان نزد خداوند متعال بيان شده است، آن گاه به سروري ايشان نسبت به همه زنان جهان در اين جهان و جهان باقي اشاره شده و محوريت خشم و رضاي خداوند متعال در خشم و رضاي فاطمه زهرا برجسته شده و ابعادي از پاكي، طهارت ظاهري و معنوي، عفت، حياء، عصمت، عبادت و علم ايشان بيان شده است.
در ادامه نگارنده از منظر امام علي به معرفي شخصيت همسر گرامي ايشان پرداخته و چگونگي ازدواج آن دو با هم و نيز گوشه‌هايي از زندگاني آن دو در كنار هم را توصيف نموده است.

فاطمیه، ایام فاطمیه، عزاداری ایام فاطمیه، فاطمه از نگاه علی(ع)

کتاب کشتی پهلو گرفته(مهدی شجاعی)

این کتاب روایت زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) با زبان ادبی و داستانی است که مصائب ایشان را از زبان اطرافیان بازگو می‌کند. این اثر از پرتیراژترین کتاب‌های ادبیات داستانی ایران است.
این کتاب، ضمن مروری بر نقاط عطف حیات حضرت فاطمه زهرا (س)، روایت مصائب زندگی ایشان از زبان اطرافیان حضرت فاطمه و خاندان اهل بیت است. در واقع می توان گفت این کتاب مرثیه ای است منثور از زبان و دلِ صاحبانِ عزای فاطمی. کتاب از ۱۴ فصل تشکیل یافته و راوی اول شخص در هر کدام از فصول، یکی از وابستگان حضرت فاطمه (س) هستند.

فاطمیه، ایام عزاداری فاطمیه ، کتاب کشتی پهلوگرفته

کتاب بانوی آب و آفتاب(حسین سروقامت)

تقسیم بندی بخش های گوناگون کتاب به مقالات، کتاب شناسی توصیفی، کتاب شناسی اجمالی و کتاب شناسی نسخ خطی از امتیازات دیگر این کتاب شناسی به شمار می آید. در بخش نخست که عمده ترین بخش کتاب است، دوازده کتاب که در زمینه های مختلف از برجسته ترین آثار پیرامون شخصیت حضرت زهرا(س) به شمار می آیند، مورد کنکاش تحلیلی قرار گرفته و در دوازده مقاله نقد و بررسی شده اند.

در بخش دوم، سی کتاب که به زعم مؤلف در مرتبه بعدی قرار می گیرند، به صورت توصیفی معرفی شده اند. در این معرفی به اموری از قبیل علل و انگیزه های نگارش کتاب، عناوین و سرفصل ها، ویژگی های مهم، روش تألیف و قالب و محتوای کتاب پرداخته شده است. در بخش سوم، 645 کتاب به صورت اجمالی مورد بازشناسی قرار گرفته اند و سرانجام در بخش چهارم به عناوین و مشخصات 135 کتاب خطی اشاره شد.

فاطمیه،ایام فاطمیه، عزاداری فاطمیه، کتاب بانوی آب و آفتاب

 

کتاب صحیفه فاطمیه

این کتاب، مجموعه ‏ای از خطبه‏‏ ها، كلمات قصار، دعاها، اشعار، فضایل و كرامات منسوب به حضرت فاطمه زهرا (س) است. و در شش فصل، سامان یافته است: چهل حدیث در فضیلت حضرت فاطمه زهرا، خطبه‏ ها، بیانات طولانی آن حضرت، كلمات قصار و حكمت ‏آموز، اشعار منسوب به آن حضرت، دعاها و حرز متعلق به آن حضرت، و نیز ملحقات كه مشتمل بر: مطالبی درباره فضیلت تسبیح حضرت زهرا، زیارت مشهوره، نمازها، نقش انگشتر، كنیه‏ ها و القاب، و فضیلت فضه و همراهان فاطمه در آخرت و حشر با اوست.

ایام فاطمیه، عزاداری فاطمیه، صحیفه فاطمیه

 

از چند روز مانده به ایام فاطمیه، بیرق های عزا و سیاه برافراشته می شود و مجلس روضه و عزاداری برپا می شود.  پایان عزاداری ها نیز تا چند روز پس از ایام فاطمیه ادامه می یابد. آنچه که در این ایام  باید بیش از پیش مورد توجه همه ما قرار بگیرد شناخت مقام و منزلت حضرت فاطمه (س) است.ایام فاطمیه فرصت مغتنمی است برای شناخت سیره حضرت زهرا(س) و الگو قرردادن آن حضرت برای حرکت در مسیر ولایت و پشتیبانی از ولایت.

 

دیدگاهتان را بنویسید