مقدمات جشن نیمه شعبان

مقدمات جشن نیمه شعبان

مقدمات جشن نیمه شعبان

 

مقدمات جشن نیمه شعبان

برای برگزاری جشن نیمه شعبان چه مقدماتی را باید فراهم کنیم؟ چه کارهایی باید بکنیم؟ چه برنامه‌هایی را باید انتخاب کنیم؟
قبل از این که وارد این بحث بشوم یه مقدمه عرض می‌کنم. ببینید عزیزان مراسم جشن نیمه شعبان یک مراسم معنوی است. مثل یک جشن فارغ التحصیلی دانشگاه نیست. مثل جشن تولد پدرمون یا پسرمون یا دخترمون یا مادرمون یا خواهرمون یا برادرمون نیست. یک مراسم معنوی است. ما می‌خواهیم بنا بر اون هدفی که قبلا عرض کردم، در مردم القای یک روحیه‌ی معنوی بکنیم. مردم از نظر معنوی ارتقا پیدا کنند. اگر قرار است که بنده این کار را بکنم، اگر خودم واجد این مشخصات نباشم، اگر خودم مزه‌ی ارتباط با امام زمان(ع) را نچشیده باشم، اگر خودم مزه‌ی خدمتگزاری به آستان مقدس امام زمان را نچشیده باشم، اگر خود من رابطه‌ی معنوی قوی ای با امام زمان علیه السلام نداشته باشم، این را چجوری می‌توانم به مردم منتقل کنم؟
مهم این نیست که من در یک جشن چه کاری انجام می دهم. ممکن است سخنران باشم، ممکن است از خدمت گزاران حواشی جشن باشم، ممکن است کسی باشم که دم در می ایستم به میهمانان خوشامد می گویم، ممکن است کسی باشم که چای و آب دست مردم می دهم و … فرق نمی کند. همه ی افرادی که در یک جشن نیمه شعبان درگیر هستند، قبل از آنکه به فکر دیگران باشند اول باید به فکر خودشان باشند. من باید در جایگاهی قرار بگیرم که بتوانم آن اهداف والای جشن نیمه شعبان را به مردم منتقل کنم. پس باید از خودم شروع کنم. لذا پیشنهاد قوی و اکید دارم هر کدام از عزیزان، زن و مرد،کوچک و بزرگ که می خواهند برای امام زمان در نیمه شعبان یا در بقیه ی ایام سال قدمی بردارند ابتدا از خود شروع کنند. آیینه ی روح خودمان را جلا دهیم و مصفا کنیم تا بتوانیم به دیگران هم نور ببارانیم. اول از خودمان شروع کنیم.
بین دوستانمان رسم بود و هست که از چهل روز مانده به نیمه شعبان شروع می کردند به یکسری اعمال ویژه مانند: قرائت هر روز دعای عهد،قرائت هر روز زیارت آل یس و … . اعمال ویژه ای را انجام می دادند که ارتباط معنوی شان با امام زمان علیه السلام قوی تر شود. دوستانی که این کار را کردند خوشا به سعادتشان و اگر نکردیم از امروز یا روز اول شعبان شروع کنیم. برای حضرت قرآن بخوانیم، برای حضرت صدقه دهیم، با حضرت ارتباط کلامی داشته باشیم، زیارت هایشان را بخوانیم، با ایشان گفتگوی دو طرفه کنیم. دوطرفه نه به مفهوم اینکه ما صدای ایشان را بشنویم نه؛جوری با حضرت صحبت کنیم که گویی آن بزرگوار ما را می بیند و صدایمان را می شنود که البته می بیند و می شنود. خدمتشان عرض کنیم آقا جان ما میخواهیم برای شما خدمت کنیم. میخواهیم نیمه شعبان برای شما قدمی برداریم، خودتان دستمان را بگیرید، خودتان کمکمان کنید، ما بلد نیستیم، ما نمی توانیم، شما کمک کنید. در تمام این روزهای قبل از نیمه شعبان هر وقت می خواهیم قدمی بر داریم برای جشن های نیمه شعبان این را مرتب تکرار کنید. به عنوان مثال می خواهیم بازار برویم و خرید کنیم، لوازم تهیه کنیم، محل جشن را دکور برنیم، میز وصندلی بچینیم، گل آرایی کنیم و… .
هر کاری که می خواهیم انجام بدیم:

حتما با وضو باشیم

حتما با یاد حضرت باشیم

حتما در ابتدا با توسل به ساحت مقدس امام زمان علیه السلام شروع کنیم دعای سلامتی حضرت را بخوانیم و صدقه دهیم و بگویم یا صاحب الزمان کمکمان کنید. پیشنهاد اکید دارم به دوستان وعزیزان که در ضمن مراسم همین طوریکه دارید برای حضرت کار انجام می دهید،ن زد خود زمزمه کنید، با حضرت مناجات کنید، اگر اهل شعر هستید اشعار
زیبایی را زیر لب زمزمه کنید، دعا بخوانید، صلوات بفرستید و در تمام لحظاتی که در خدمت امام زمان هستید روحتان را صفا دهید.
برای ارتباط با آن بزرگوار این را به عنوان مقدمه قبل از برنامه ریزی برای جشنها می خواستم عرض کنم که بالاترین کاری است که یک نوکر و یک خدمتگزار باید انجام دهد، بداند که چه کاری انجام می دهد. بفهمد که در چه جایگاهی قرار گرفته است. یادمان باشد که چشمان امام زمان علیه السلام ناظر بر ماست، ما را می بیند و اگر ببیند که نوکر و خدمتگزارشان برای او کار می کند خوشحال می شوند، دعا می کنند و چه چیزی بالاتر از این که امام زمان برای خدمتگزارشان دعا کنند. خیلی مهم است که امام عصر علیه السلام به درگاه خداوند بگویند که : خدایا !این خدمتگزار من برای من کار کرد، دل مرا شاد کرد، خدایا تو نیز دلش را شاد گردان. این دعا مستجاب است، این دعا رد خور ندارد، این دعا اجابت نشده بر نمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید