پیاده روی اربعین و هر آنچه در این سفر باید بدانید

ثبت نام پیاده روی اربعین 98

پیاده روی اربعین،چند سالی است که شرکت در این راهپیمایی عظیم تبدیل به یک حرکت انقلابی شده است. همبستگی بین افراد مختلف از اقصی نقاط دنیا برای حضور در این اجتماع عظیم میلیونی قابل ستایش است.
اگر به سابقه تاریخی پیاده روی نگاهی بیندازیم دارای پیشینه طولانی است. در زمان شیخ انصاری زیارت کربلا  با پای پیاده مرسوم بوده است؛ اما سالیان طولانی این سنت به فراموشی سپرده شد؛ تا در زمان شیخ میرزا حسین نوری دوباره احیا شد. با وجود همه سختی ها و خطراتی که در برهه ای از زمان برای زائران وجود داشت، اما همچنان عاشقان اباعبدالله علیه السلام این خطرات را به جان می خریدند و راهی این سفر در ایام اربعین می شدند.
در حال حاضر پیاده روی اربعین و این اجتماع عظیم با هدف همبستگی میان پیروان اهل بیت علیهم السلام هر سال باشکوه تر از قبل برگزار می شود.

 

اربعین مهدوی:

اربعین مهدوی است زیرا دعوت کننده به اربعین خود امام زمان علیه السلام هستند.

اصولا در هر مجلس عزایی،صاحب عزا دعوت کننده است.

در زیارت آل یاسین میخوانیم:السلام علیک یا داعی الله.

پس خود حضرت دعوت کننده از جانب خداوند هستند.

چه بسا بتوان گفت حضرت با حالشان دعوت میکنند وقتی که به جدشان عرضه میدارند که هر صبح و شام در عزایت می گریم و به جای اشک خون گریه میکنم.

اگر با گوش دل ضجه های مولای غریبمان را بشنویم،این حال ما را از خود بیخود کرده و ما را برمی انگیزد که برای همدردی با مولایمان بسیج شویم به سوی این مجلس چند میلیونی.

چه بسا بتوان گفت ایشان ما را دعوت قلبی میکنند،هیچ توفیقی به ما نمیرسد مگر از طریق امام زمان علیه السلام.

پس همانطور که در زیارت امام حسین علیه السلام عرض میکنیم: لبیک داعی الله.ای کسی که ما را به سوی خدا دعوت کرده ای دعوتت را اجابت کرده و لبیک میگوییم،همانطور به صاحب عزای ایشان لبیک گفته و با تشکر از این دعوت نورانی فریاد میزنیم: لبیک یا مهدی

یکی از مکان هایی که دعا به اجابت میرسد کربلا و تحت قبه امام حسین علیه السلام میباشد پس چه فرصتی بهتر از این که در طول مسیر پیاده روی،ظهور مولایمان حضرت حجة ابن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشریف را از خداوند درخواست نماییم و به ندای امام زمان خود لبیک بگوییم.

اربعین مهدوی

 

در ادامه سعی داریم همراه شما باشیم در این سفر پر از برکت با مواردی که نیاز است قبل از سفر بدانید. دانستن این نکات، شناخت مسیر و هر چه که در این سفر مورد نیاز شما خواهد بود جزو اهداف ما برای نوشتن این مطلب است.

اربعین 98

نحوه ثبت نام سامانه سماح و اخذ ویزا

با توجه به رایزنی هایی که بین دولت عراق و ایران صورت گرفت در اربعین امسال برای ورود به کشور عراق نیازی به گرفتن ویزا وجود ندارد. فقط لازم است که همه زائران قبل از سفر اربعین در سامانه سماح ثبت نام کنند.به تاریخ اعتبار گذرنامه تان دقت کنید و از داشتن اعتبار آن اطمینان داشته باشید. اگر اعتبار گذرنامه شما کمتر از سه ماه است حتما اقدام به تمدید آن کنید.

مرزها و روش های رسیدن به نجف

برای خروج از مرز چندین مسیر وجود دارد. زائران می توانند با توجه به استان محل زندگی شان یکی از مرز ها را انتخاب کنند. سعی می کنیم مسیر های خروج از مرز را برای شما زائر عزیزی که برای اولین بار تصمیم به حضور در زیارت اربعین گرفتید بیان کنیم.شما می توانید از یکی از دو راه زمینی و هوایی وارد خاک عراق شوید. اگر قصد دارید به صورت زمینی سفر کنید می توانید خود را با اتوبوس یا قطار به یکی از مرزهای شلمچه، چذابه، خسروی و مهران برسانید.توصیه می کنیم که نزدیکترین مرز را با توجه به محل سکونتتان انتخاب کنید تا در کوتاهترین زمان بتوانید به نجف برسید.

مرز های خروجی برای سفر اربعین

همان طور که در نقشه ملاحظه می‌شود زائران اگر از مرز خسروی خارج می‌شوند با عبور از شهرهای خانقین، مقدادیه و بعقوبه به شهر کاظمین رسیده و پس از آن می‌توانند وارد شهر کربلا شوند.اگر از مرز مهران خارج می‌شوند با گذر از شهرهای بدره، کوت، نعمانیه، شوملی و دیوانیه وارد شهر نجف می‌شوند و از آنجا می‌توانند با قرار گرفتن در مسیر اصلی پیاده روی اربعین، راهپیمایی خود را آغاز کنند.همچنین اگر از مرز شلمچه وارد خاک عراق می‌شوند با گذر از شهر بصره و  دیوانیه به شهر نجف می‌رسند.
زائران در صورت خروج از مرز چذابه با عبور از شهرهای بدره، کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه به شهر نجف خواهند رسید.
در این میان عده‌ای از همان ابتدا با خروج از مرزهای کشور به شهر کاظمین، سامرا و سپس نجف می‌روند که بستگی به انتخاب خود زائر دارد.

شروع مسیر پیاده روی

زائران هنگامی که به شهر نجف رسیدند پس از زیارت و اقامتی کوتاه باید پیاده روی اربعین را آغاز کنند.

مسیری که اکثر زائران ایرانی انتخاب می‌کنند همان مسیر اصلی است و توصیه میکنیم که از انتخاب مسیر‌های فرعی به دلیل موضوعات امنیتی و پوشش‌های امدادی خودداری کنید.
پیدا کردن مسیر اصلی پیاده روی کار چندان سختی نیست، زائران با خارج شدن از درب باب الساعه حرم امام علی (علیه السلام) و گذر از خیابان امام زین العابدین (علیه السلام) و یا خیابان امام جعفر صادق (علیه السلام) به بزرگراهی که منتهی به شهر کربلا می‌شود، می‌رسند، بعد از آن زائران با دنبال کردن نشانه‌ها و خیل جمعیت می‌توانند در مسیر اصلی پیاده روی اربعین قرار گیرند.
هنگامی که زائران مسیر اصلی را پیدا کردند، برای رسیدن به مسیری که عمود‌های اصلی در آنجا قرار دارند باید ۱۸۲ عمود را از ابتدای نجف تا انتهای شهر طی کنند، پس از پایان ۱۸۲ عمود شهر نجف، زائران وارد مسیر اصلی می‌شوند.

مسیر های پیاده روی اربعین

نکات بهداشتی و غذایی

یکی از موارد مهمی که باید در این سفر مدنظر داشته باشید نکات تغذیه ای است.

در طول سفر اربعین باید آب فراوان نوشید، چرا که تعرق و تحرک بدن آب فراوان می‌طلبد.

و اگر آب به اندازه کافی به بدن نرسد، ممکن است دچار خستگی زودهنگام و انواع بیماری‌های دیگر شوید، پس نوشیدن آب فراوان فراموش نشود.
حتما از خشکبار و خرمای خشک به عنوان تنقلات در این سفر استفاده شود، چرا که هم امکان فاسد شدن آن‌ها کمتر است و هم انرژی بخش هستند. ضمن اینکه خرما می تواند قند بدن شما را تامین کند تا شما کمتر احساس خستگی کنید.
از خوردن میوه و سبزیجات نشسته پرهیز کنید و از نگهداری غذای آماده به مصرف به صورت رو باز خودداری کنید. حواستان به کمپوت ها و کنسروهای باد کرده باشد، چرا که حاصل خوردن آن‌ها چیزی جز مسمومیت نیست.
برای عدم ابتلا به بیماری های مسری و عفونی و گوارشی حتما از لیوان یکبار مصرف برای نوشیدن استفاده شود.

البته فراموش نکنیم که نمی توانیم از لیوان های یکبار مصرف و شفاف برای نوشیدن نوشیدنی های گرم استفاده کنیم و اینجاست که لیوان نشکن که از قبل در کوله قرار داده ایم، به کمک ما می آید.
و اما نکته مهم، در این سفر باید از پرخوری و خوردن غذاهای چرب اجتناب کرد.ممکن است که در طول سفر افرادی که نذری توزیع می کنند، به شما اصرار کنند تا از غذای آن‌ها هم میل کنید، اما باید بتوانید به آن‌ها نه بگویید، چرا که پرخوری در طول مسیر عوارضی چون بیماری های گوارشی، اسهال و یبوست به همراه خواهد داشت.

نکات بهداشتی سفر اربعین

وسایل مورد نیاز:

اولین و ابتدایی‌ترین وسیله برای آغاز پیاده روی اربعین انتخاب کوله‌پشتی استاندارد است تا وسایل موردنیاز سفر را در آن قرار دهید.

لباس گرم: با توجه به وضعیت آب و هوایی غرب کشور و عراق حتماً لباس مناسب و گرم به همراه داشته باشید تا وقتی بدن به علت تحرک زیاد عرق کرد، بادهای پاییزی شما را دچار مشکل نکند.
البته توصیه می‌شود لباسی همراه داشته باشید که در طول روز و هنگامی‌که هوا گرم بود،به‌راحتی بتوانید آن را از تن خارج کرده و همین‌طور وزن کم داشته باشد و به‌راحتی در کوله شما جا شود.

اگر آدم سرمایی هستید حتماً یک پتوی مسافرتی کوچک که در کوله شما جا شود، به همراه داشته باشید تا شب‌ها هنگام خواب دچار مشکل نشوید.
نکته بعدی این است هنگامی‌که کوله‌پشتی خود را پر می‌کنیم، مراقب باشیم که وزن آن هرگز از 7 کیلوگرم تجاوز نکند و با توجه به سن، جنس و جثه خود، وزنی مابین 4 تا 7 کیلوگرم داشته باشید.

حتماً در کوله‌پشتی خود چند جفت جوراب نخی، باند و پانسمان تمیز قرار دهید.

 

پیاده روی اربعین

اسکان زائرها

در تمام‌ مسیر 85 کیلومتری شهر نجف تا کربلا،خانه‌ها، اقامتگاه‌ها و حسینیه‌هایی به چشم می‌خورد.

که برای استراحت زائران ساخته‌شده و به نام «موکِب» شناخته می‌شود.موکب‌ها انواع مختلفی دارند. ممکن است تنها یک چادر عشایری باشد و یا حسینیه‌ای وسیع با گنجایش بیش از هزار نفر.

ممکن است یک‌خانه چندین طبقه باشد و یا خانه‌ای کوچک با شمایلی روستایی. جالب است بدانید که تمام این ساختمان‌ها برای پذیرایی از زائران اربعین ساخته‌شده‌اند و در طول سال استفاده دیگری ندارند.گرچه اغلب موکب‌ها، عراقی هستند اما صاحبان موکب‌ها از مکان‌ها و حتی کشورهای مختلف هستند. شما در طول مسیر موکب‌هایی ایرانی، لبنانی، پاکستانی، ترکی و … را هم خواهید دید.

قیمت دینار

درمجموع و همان‌طور که متوجه شدید، بیشتر سفرتان در مسیر بین دو شهر کربلا و نجف می‌گذرد.

بنابراین در این سفر هزینه چندانی ندارید و اغلب هزینه‌های شما به مسیر رفت به نجف و برگشت از کربلا به سمت مرز محدود می‌شود.بنابراین اگر می‌خواهید زمینی سفر کنید و یا به هر دلیل دیگری همراه خود پول ببرید، داشتن دینار و حتی دلار به‌صرفه‌تر از داشتن اسکناس‌های وطنی است.به دلیل آن‌که در سال‌های اخیر ارزش پول ما به نسبت دینار پایین‌تر آمده است. همچنین برخی از عراقی‌ها دراین‌باره رفتار خوبی ندارند و اگر بخواهند هزینه‌ها را به تومان دریافت کنند، بیش از میزان واقعی خواهند گرفت.بنابراین به‌صرفه است که برای سفر به عراق در همین‌جا دینار عراقی بخرید و یا با خود دلار ببرید و در صرافی‌های عراق، دلار را به دینار تبدیل کنید.

قیمت دینار در ایام اربعین

حال و هوای مسیر پیاده‌روی

مسیر عشق را باید به چشم دید و آن را درک کرد وگرنه قلم از به تصویر کشیدن زیبایی‌های آن عاجز است و زبان الکن.
در طریق الحسین (علیه السلام) که قدم می‌گذاری دیگر خودت نیستی؛ زائری هستی که عاشقان و خادمان اباعبدالله گرد خاک‌پایت را به چشمانشان می‌کشند و از آن انتظار شفا دارند.
ازاینجا تا دیدار یار چند ستونی فاصله‌داری «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

دیدگاهتان را بنویسید