عید غدیر در سیره اهل بیت

عید غدیر در سیره اهل بیت

عید غدیر خم علاوه بر یک حادثه تاریخی ، یک تفکر است. تفکری که از ادامه سنت نبوی حکایت می کند. تداوم سنت نبوی با ولایت ائمه هدی امکان پذیر بود . بزرگداشت غدیر و ولایت ، نشان از اهمیت به رسالت و سنت پیامبر (ص) دارد.
خداوند با نزول آیه ولایت به صراحت این روز را روز کمال یافتن دین و رضایت خود دانسته است. بزرگداشت و عید گرفتن این روز بزرگ به زمان رسول اکرم (ص) برمی گردد.
در این مطلب سعی داریم تا به بخشی از سیره ائمه هدی در روز غدیر بپردازیم :

پیامبر اعظم(ص)وعید غدیر

پیامبر اکرم ) خطاب به امیر المومنین فرمودند: «ای علی، خداوند آیه «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک…»را درباره ولایت تو بر من نازل کرد. اگر آنچه به من امر شده تبلیغ نکنم، عملم باطل است و کسی که خدا را بدون ولایت تو ملاقات کند، کردارش باطل است».
همچنین در بزرگداشت این روز بزرگ فرمودند:«روز غدیر خم، برترین اعیاد امت من است، روزی که خدای متعال به من فرمان داد تا برادرم علی پسر ابوطالب را به عنوان پرچمی هدایت گر برای امتم تعیین کنم که پس از من به وسیله او راه نمایی و هدایت شوند. غدیر خم روزی است که خداوند در آن دین را کامل ساخت و نعمت را بر امتم تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای مردم پسندید».

عید غدیر در سیره اهل بیت

منشور علوى(ع) در عيد غدير

در دوره حاكميت على بن ابى طالب(ع) اتفاقا روز عيد غدير با جمعه مصادف شد. مسلمانان حضور چشم گيرى پيدا كردند و آن حضرت براى اقامه نماز جمعه و خواندن خطبه هاى آن در برابر مردم قرار گرفت.
حسين بن على(ع) مى گويد: پنج ساعت از روز گذشته بودكه پدرم خطبه ها را آغاز كرد. او نخست به حمد و ثناى حضرت حق پرداخت، صفات ربوبى اش را برشمرد، حاكميت مطلق را از آن وى دانست، نعمت هايش را مورد توجه قرار داد.

توصیه های امیر المومنین(ع)

 • نعمت را بر افراد خانواده و خويشاوندانتان گسترش دهيد و نيكى و بخشش پيشه كنيد.
 • به برادران دينى خويش به قدر توان نيكى و بخشش كنيد. خداى را در برابر نعمتهايى كه به شما ارزانى داشته، شكرگزار باشيد.
 • كنار يكديگر جمع شويد تا خداوند اجتماع شما را فراگير و گيراتر سازد.
 • به يكديگر نيكى كنيد تا خداوند به شما الفت و مهربانى بيشتر عنايت كند.
 • با خوش رويى و شادمانى يكديگر را درآغوش بگيريد.
 • خداوند را برتوفيقات خويش سپاس گوييد.
 • از فقرا و ضعيفانى كه چشم به كمك شما دارند ديدن كنيد، به زيارتشان برويد و با آنان در خوراكشان همراه شويد.
 • وقتى يكديگر را ملاقات كرديد مصافحه كنيد، به هم تبريك بگوييد و سلام كنيد، كه پيامبر خدا(ص) به من چنين فرمان داد.

عید غدیر در سیره اهل بیت

امام حسن (ع) و عید غدیر

امام  حسن (ع) عید غدیر را با این جملات به مردم یادآوری کردند. رسول خدا مى فرمود: اى على تو بعد از من مانند هارون پس از موسى هستى، او جانشين برادرش موسى بوده تو نيز جانشين و خليفه منى؛ تنها تفاوت [ميان آنها و ما] اين است كه بعد از من پيامبرى و نبوت نخواهد بود.
امام مجتبى(ع) سپس فرمود: اين مردم پيامبر خود را ديدند و سخنانش را در«غدير خم » شنيدند. درآن روز جدم رسول خدا(ص) دست پدرم(ع) را گرفت و در برابر آنان گفت: هر كس من مولا و سرپرست او هستم على مولاى او خواهد بود؛ خدايا، دوست بدار هر كس او را دوست دارد و دشمن بدار هر كس او را دشمن دارد…
سپس جدم پيامبر(ص) دستور اكيد داد كه، حاضران مطالب غدير را به غايبان برسانند.

امام حسين(ع) و حديث غدير در منا

امام حسين(ع) یک سال بعد از مرگ معاویه در سرزمين منا در جمع عظیمی از حجاج فرمودند:
شما شاهد و ناظر تجاوزات معاويه جنايتكار نسبت به ما و شيعيان هستيد و ازآنها اطلاع داريد، سخنان مرا گوش كنيد و بنويسيد و به ديگر شهرها و قبائل و افراد مؤمن و مورد اعتماد خود برسانيد و آنان را دعوت به اداء حق ما (اهل بيت) كنيد ترس آن دارم كه وقتش بگذرد و حقوق ما مغلوب ستمگر گردد، گر چه خداوند بالاترين پشتيبان است.
سپس فرمود: شما را به خدا سوگند: بياد نمى آوريد كه پيامبر خدا(ص) روزغديرخم پدرم على(ع) را وصى و امام بعد از خود قرار داد و حديث ولايت را بر شما خواند و فرمود همگى بايد اين پيام را به ديگران برسانيد پاسخ دادند: چرا ما بياد داريم.

امام صادق(ع) و عید غدیر

یکی از یاران امام صادق(ع)از او پرسید:«غیر از عید فطر و قربان، مسلمانان عید دیگری هم دارند؟» فرمود:«بلی و این عید از آن دو عید دیگر بافضیلت تر است… و آن روز هیجدهم ماه ذی الحجه، عید غدیر خم است».
در این روز روزه بگیرید بر محمد و آلش به خاطر این نعمت الهی صلوات بفرستید… یقین بدانید انبیا وقتی وصی خود را نصب می کردند، امر می کردند که آن روز را جشن بگیرند».
در جای دیگری نیز فرمودند:«با فضیلت ترین، بزرگ ترین و شریف ترین روز عید نزد خداوند، روزی است و بر پیامبرش محمد(ص)این آیه را نازل فرمود: الیوم اکملت لکم دینکم…» ایشان هم چنین روزه عید غدیر خم را برابر با صد حج و عمره مقبول نزد خداوند می دانست و آن را «عید بزرگ خدا»می شمرد.

امام كاظم(ع) و مسجد غدير

عبدالرحمان بن حجاج گفت: خدمت موسى بن جعفر(ع) رسيدم. در حالى كه قصد سفر داشتم، از آن حضرت در باره مسجد غدير خم پرسيدم.
امام – عليه السلام – فرمود: درآن مسجد نماز بخوانيد كه فضيلت و ثواب بسيار دارد، پدرم [به هر كه عازم آن ديار بود] فرمان مى داد تا در مسجد غدير نماز بگزارد.

عید غدیر در سیره اهل بیت
امام رضا (ع) و عید غدير

على بن موسى الرضا(ع) رو به احمد بن محمد ابى نصر كرد در عظمت و بزرگداشت عید غدیرفرمودند:
اى فرزند ابونصر، هر جا كه بودى روز غدير سمت مرقد اميرمؤمنان (ع) بشتاب که:

 • خداوند گناهان شصت ساله هر مؤمن زيارت كننده او را مى آمرزد.
 • خدواند، به بركت روزغدير دو برابر گروهى كه در ماه رمضان، شب قدر و شب عيد فطر آزاد مى كند، از آتش جهنم مى رهاند.
 • پروردگار يك درهم انفاق به مستحق را هزار برابر پاداش خواهد داد.
 • روزغدير به برادران دينى خود برترى و فضيلت ده و مردان و زنان با ايمان را خوشحال و مسرور نما.

سایر اعمال عید غدیر را در مقاله عید غدیر و اعمال توصیه شده در روز عید غدیر بخوانید.


ندبه امام زمان (ع) و عید غدیر

در دعای ندبه که منسوب به آن حضرت است چنین آمده: «…فلما انقضت ایامه اقام ولیه علی بن ابی طالب صلواتک علیهما و آلهما هادیا اذ کان هم المنذر و لکل قوم هاد فقال و الملاء امامه من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه…».
هنگامی که دوران عمر پیامبر سپری شد، جانشین خود را علی پسر ابوطالب که صلوات خدا بر آن ها و خاندان شان باد، را به هدایت امت برگزید، چون او منذر و هدایت گر همه بود.
پس پیامبر به مردمی که در مقابلش بودند گفت: هر که من مولای اویم، پس علی مولای اوست، خدایا هر که علی را دوست دارد دوستش بدار و هر که با او دشمن است دشمنش بدار…

دیدگاهتان را بنویسید