پیام های انسان ساز نهضت عاشورا

پیام های انسان ساز نهضت عاشورا

پرداختن به نهضت امام حسین (ع) از جنبه های مختلف یکی از دغدغه های اصلی همه اندیشمندان جهان اسلام است. نهضتی که پس از گذران سال ها و قرن ها هم چنان در دل همه شیعیان و طرفداران حقیقیت زنده است. جدای از مباحث عزاداری در مظلومیت امام و یارانشان در روز عاشورا، پرداخت به اهداف این نهضت اهمیت ویژه ای دارد.

درس هایی که از این نهضت بزرگ می توان گرفت راه گشای حل همه مشکلاتی است که جهان در گیر آن شده است. بخش عظیمی از درگیری های دنیای امروز ما سکوت در مقابل ظلم ظالمان و چشم بستن بر روی همه مفاسد حکومت هاست.این مقاله صرفا برای این نیست که ببینم در عاشورا چه اتفاقی افتاده است.سعی داریم ابعاد مختلف آن را بیان کنیم.

چرا عبرت های عاشورایی باید بررسی شود ؟

تامل در مورد ابعاد گوناگون نهضت امام حسین (ع) هرچقدر عمیق تر باشد؛ ثمره فکری، تربیتی و ایمانی بیشتری برای همگان خواهد داشت. پیام این نهضت نه مختص جهان اسلام که پیام بزرگی برای همه مردمان در همه سرزمین ها و در همه زمان هاست.

نه تنها جامعه اسلامی که تمام جوامع بشری برای رسیدن به صلح و آرامش به این عبرت های عاشورایی نیاز دارد. تعداد زیادی از محققان به ابعاد مختلف نهضت امام حسین (ع) پرداخته اند؛و باید سعی شود این پیام ها در سخنرانی ها، مقالات،تالیفات به گوش عموم مردم برسد. تبلیغ این عبرت های عاشورایی به زبانی که نسل جوان آن را در برنامه زندگی خود قرار دهند از دغدغه های بزرگ این روزهاست.

قیام عاشورا

درس های عاشورایی

در آغاز این نهضت عظیم، امتناع امام حسین(ع) از بیعت با حاکم فاسد و پاسخ امام در قبال درخواست بیعت به ولیعهد مدینه پراز معانی عالی برای ایستادن در مقابل ظلم حاکمان فاسد است.

خروج امام حسین (ع) و اهل بیتش از مکه در زمانی که مکه پر از مردمانی بود که از شهرهای خود به مراسم حج آمده بودند؛ و ایراد خطبه تاریخی و آموزنده، موضع شکست ناپذیر آن حضرت را در مقابل یزدیان نشان می دهد.

فرستادن هوشمندانه سفیران به شهرهای مختلف برای دعوت مردم برای مقابله با حکومت فاسد یزید و اتفاقاتی که در این مسیر افتاد؛ به شهادت رسیدن مسلم و بیعت شکستن کوفیان یا بستن راه به روی امام حسین (ع) از جمله اتفاقاتی است که باید با تامل بررسی شود.

خطبه های امام حسین (ع) در ظهر عاشورا و در روزهای قبل پر از پیام های انسان ساز بود که روح هر انسان با بصیرت را تکان میداد. پیام هایی که روح همه انسان ها را در همه عالم در همه اعصار زنده و بیدار نگه میدارد؛ این جمله مقاومت آموز «إنّی لا آری الموت الا سعاده ولا الحیاه مع الظالمین الا برماً» همواره باید ورد زبان مردم آزادی‌خواه و ستم‌ستیز باشد.

اقتدای حرّ به امام (ع) در نماز عاقبتِ به خیری و فرجام کار او درس عبرت است. ملاقات امام (ع) با عبیدالله حرجعفی و خودداری او از قبول دعوت امام (ع) و انقلاب فکری زهیر در یک ملاقات کوتاه با امام (ع) نیز عبرت و راهنمای مردم بر گزینش آخرت بر دنیا و شهادت و حیات جاودانی بر حیات فانی است.

Messages-human-instrument-uprising-Imam-Hussein

یاران باوفای امام حسین (ع) در نهضت عاشورا

ورود امام (ع) به کربلا همراه با اهل‌بیت (ع) ، ملحق شدن افرادی معدود از نخبگان عالم اسلام به آن حضرت ، مواضع اصحاب تا روز عاشورا، میل به شهادت، استقامت و پایداری آن‌ها که اگر جانشان هزار جان بود و جان‌نثاری در راه دین و نصرت امام (ع) هزار بار بیشتر ممکن بود، شیفته و مشتاق آن بودند، برای عالم انسانیت درس و دستور زندگی شرافتمندانه و خداپسندانه است.

حبیب، عابس، مسلم بن عوسجه، یاران بی‌نظیر که خود امام (ع) در وصف آن‌ها فرمود: «من اصحابی باوفاتر و نیکوکارتر از اصحاب خود نمی‌شناسم». بنی‌هاشم و بویژه حضرت ابوالفضل (ع)، حضرت علی‌اکبر (ع) و قاسم (ع) هرکدام به تنهایی کافی است که تاریخ بشریت به آن افتخار نماید.

در این میان نقش بانوان هم بزرگ و عظیم بود. آنان با  استقامت و صبر و تحمل، امیدواری به غلبه حق و موفقیت خود و مغلوبیت حقیقی دشمن بودند.

آن سی هزار یا بیشتر لشکر خون‌آشام اگرچه همه اصحاب را به شهادت رساندند امّا از رخنه در قدرت روحی آن‌ها ناتوان ماندند.

این مواضع مستحکم در مقابل دشمن برای بشر عبرت است. باید در طول قرون و اعصار بگویند و بنویسند و بیاموزند و درس بدهند تا گوهر پاک خود را بشناسد و خود را به جیفه دنیا نفروشد.

بیداری مسلمانان با نهضت امام حسین (ع)

امام (ع) برای حفظ دین خدا و نجات امّت مصائب جانکاهی را از داغ جوانان و برادران، اسارت بانوان و شهادت اصحاب را پذیرفت. عظمت، بصیرت و عبرت در نهضت امام حسین (ع) بسیار و بی‌شمار است.

تمام آنچه افتخار انسانیت است مانند ایمان، اخلاص، صبر، ایثار، پاسداری از  حقوق ضعفا نفی استبداد ظلم استکبار در این قیام الهی درخشان است.

حماسه های پس از عاشورا

حماسه های پس از عاشورا

وقایع بعد از شهادت و اسارت اهل‌بیت (ع) و حضور آنان در مجلس ابن زیاد و یزید و فرصت‌های دیگر عبرت‌انگیز سرمشق آموزنده و سازنده است.

آن پاسخ‌های شجاعانه و پرمعنای حضرت زینب (س) به ابن زیاد و خطبه تاریخی آن حضرت در مجلس یزید که از معجزات بزرگ به شمار می‌رود برای همیشه عبرت است. حقایقی که در این خطبه در چنان مجلسی بیان فرمود و توبیخ و تحقیر قدرتمندانه یزید  نیروبخش مظلومان در برابر ستمگران است.
خطبه حضرت سجاد (ع) و درنهایت پیامدهای واقعه جان‌سوز عاشورا مانند «واقعه توابین» و استمرار یاد این افتخارات که تا عصر ما و اعصار آینده به‌صورت مجالس روضه و هیئت‌های عزا ادامه می‌یابد برای بشریت عبرت است و دلیل قدرت حقّ و سستی باطل است.

دیدگاهتان را بنویسید