آداب عزاداری امام حسین(ع)

نیتمان از شرکت در مجالس عزاداری چه باشد؟

همانند سایر ماه های بزرگ همچون رجب، شعبان و رمضان که سفره خدا پهن است و باید همه تلاش خود را بکنیم از سر این سفره دست خالی بلند نشویم. در ماه محرم و جلسات عزای امام حسین (ع) سفره احسان خدا پهن است. همانند همه مجالس، آداب عزاداری هم باید در مجالس حفظ شود.

شهادت امام حسین (ع) و یارانانشان یک مسئله عادی نیست که خیلی راحت از کنار آن رد شویم. باید در مورد ابعاد مختلف این نهضت عطیم عمیق شویم و هرچه بیشتر درمورد ابعاد آن فکر کنیم توشه ای که بدست می آوریم بیشتر است.

با این عنوان که در جلسات عزاداری حال و هوایمان عوض می شود به مجلس روضه نرویم .با این نیت وارد این مجالس شویم که خودمان را در کنار امام حسین احساس کنیم . جز همان دسته از یاران اباعبدالله قرار بگیریم که در شب عاشورا با امام خویش پیمان بستند و در روز عاشورا بالاترین جانفشانی ها را داشتند.

 

وظایف شیعیان در ایام محرم

از جمله وظایف اصلی همه شیعیان در ایام برگزاری مراسم عزاداری آن حضرت به بهترین شکل است. انجام اقداماتی که نشان از عزاداری برای امام حسین باشد . از سیاهی زدن در کوچه و خیابان و برپایی تکیه های عزا.

افراط بین مورد در این زمینه هم عقلانی نیست. نباید دید سایر مسلمانان و مرمان دیگر نسبت به اسلام و عزاداری بد شود. برپایی مراسم عزاداری باید به نحوی باشد که فرهنگ شهادت ، ایثار و آزادگی  زنده نگه داشته شود .  آداب عزاداری باید به بهترین شکل از طرف هم مداحان و سخنرانان و مستمعین رعایت شود.

آداب عزاداری: با وضو وارد شوید

پاکیزگی یکی از آداب شرکت در هر مجلسی است. بخصوص یکی از آداب عزاداری امام حسین (ع) حضور  با وضو و پوشیدن پاکیزه ترین لباس است.علاوه بر این حفظ نظم و رعایت حقوق دیگران از آن دسته آدابی است که حتما باید رعایت شود . برگزاری این جلسات به شکلی منظم تاثیر خوبی بر فرهنگ برگزاری مراسم عزاداری است.

خواندن زیارت عاشورا

از توصیه اکید بزرگان در این ایام مداومت بر خواندن زیارت عاشورا است. بهترین وقت برای خواندن این زیارت بعد از نماز صبح است. پایبندی به خواندن این زیارت در زندگی بزرگان و شهدا دیده می شد.

  

وقتي كه روضۀ سيدالشهداء گوش مي‌دهيم برويم در مغزش که قضيه چیست ؟ آيا ما هم بوديم همين كار را مي‌كرديم؟ آيا اگر ما هم آنجا بوديم در همين وضعيت بوديم؟ يا اگر خودمان را در آن حدود نمي‌بينيم از حضرت تقاضا كنيم، درخواست كنيم، دعا كنيم، طلب كنيم، كه از ما دستگيري كند، دست ما را بگيرد، به جاي داد زدن! و بيداد زدن! و نعره‌كشيدن!
به جاي آن به مفاهيم روضه‌اي كه گفته مي‌شود و مطالبي كه گفته مي‌شود گوش بدهيم! اگر گريه‌اي بر ما مي‌آيد گريه كنيم ، جلوي گريه را نگيريم، بايد گريه بشود ولي داد زدن چرا؟

رعایت آداب عزاداری از طرف خطیب و مداح

بهتر است هر تعبيري را در صحبت‌هاي خودشان نياورند، بعضی افراد در روضه تعبيرهايي دارند كه شايد نفوس تحمل شنيدن آنرا نداشته باشند، بعضی از روایات براي خود (وعاظ و اهل علم) است كه بدانند اما اينكه انسان بخواهد مصيبت را بيان بكند، شايد خيلي از افراد نتوانند تحمل چنین سخنانی را بکنند.
بهتراست اهل علم عين مصيبت هاى وارده را از كتب مقاتل نقل كنند .در تبليغ خودشان عين مقاتل را نقل كنند آنچه را كه شنيده شده نقل نكنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید