عید غدیر و اعمال توصیه شده در روز عید غدیر

اعمال عید غدیر

عید غدیرخط روشن نبوت ، کمال ولایت و اسلام با غدیر کامل شد.الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا؛ امروز دینتان را کامل و نعمت خود را بر شما تمام نمودم، و رضایت دادم که آئین­تان، اسلام باشد.
غدیر، روز تجلّی توحید ، نبوت محمد(ص)، ولایت علی(ع) و ذکر دوازده معصوم(ع) است.

بخشی از اعمال روز غدیر که توسط ائمه معصومین و سایر بزرگان دین توصیه شده :

روزه عید غدیر

امام صادق(علیه السلام) در اهمیت روزه عید غدیر خم فرموده اند: روزه عید غدیر خم برابر است با روزه عمر دنیا، اگر انسانی زندگی کند سپس تمام طول دنیا روزه گیرد برای او ثواب آن است. و روزه آن در نزد خدای بزرگ و بلند مرتبه در هر سال برابر است با صد حج تمتع و صد حج عمره قبول شده و آن عید بزرگ خداوند است.

افطاری دادن در روز عید غدیر

در میان اعمل روز غدیر افطاری دادن به مؤمن جایگاهی والا دارد. بر اساس روایات در این عمل فضیلتی بزرگ نهفته است.
امام علی(ع) می فرماید: کسی که مؤمن روزه داری رادر غدیر افطار دهد، مانند این است که ده فئام را افطار داده است. فردی پرسید: ای امیرمؤمنان(ع) «فئام » چیست؟ حضرت فرمود: صد هزار پیامبر(ص) و صدیق و شهید. آنگاه ادامه داد: پس چگونه خواهد بود فضیلت کسی که جمعی از مؤمنین و مؤمنات را تکفل کند.

اطعام مومنین در عید غدیر

در روز غدیر غذا دادن به مؤمنان اهمیت بسیار دارد، امام صادق(ع) می فرماید: در روز غدیر، برادران دینی ات را اطعام کن.
امام رضا(ع) در فضیلت این عمل فرمود: کسی که مؤمنی را در روز غدیر غذا دهد مانند فردی است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است.

جشن گرفتن درعید غدیر

پوشیدن لباس پاکیزه و نو

امام صادق(ع) فرمود: در روز غدیر لازم است مؤمن پاکیزه ترین و فاخرترین لباس خود را بپوشد. مرحوم میرزا جواد آقا تبریزی تاکید زیادی بر انجام این امر داشتند.

تبریک و تهنیت عید غدیر

تبریک و تهنیت از برجسته تریم آداب هر عیدی است. در اسلام نیز سنت تبریک و تهنیت در عید غدیر جایگاهی ویژه یافته است.
امام رضا(ع) می فرمایند که، هنگام برخورد با یکدیگر بگویید: الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین(ع).سپاس خدای را که ما را از تمسک کنندگان به ولایت امیرمؤمنان(ع) قرار داده است.

تبسم داشتن در عید غدیر

امام رضا(ع) فرمود: روز غدیر روز تبسم به روی مؤمنین است.کسی که در این روز به روی برادر مؤمنش تبسم کند، خداوند، در روز قیامت، نظر رحمت به او می افکند، هزار حاجتش را برآورده ساخته و قصری از در سفید برایش بنا می کند و صورتش را زیبا می سازد.

برگزاری جشن در عید غدیر

عید گرفتن غدیر به معناى زنده نگه داشتن آن روز تاریخى در دل‌هاى شیعیان و احیاى محتواى آن در مقابل دشمنان است، ونشان دائمى ولایت است. قطعا جشن گرفتن در این عید بزرگ آثاری دارد که  امام معصوم(ع) می‌فرماید: هر كس این روز را عید بگیرد، خداوند مالش را زیاد مى‌کند.

دید و بازدید

دید و بازدید یکی از آداب روزهای عید و شادی است. این سنت مردم را شادابتر و نام و یاد عید را در دل و ذهنشان ریشه دارتر می کند. اسلام همین سنت را برای عید غدیر در نظر گرفته و آن را مورد تاکید قرار داده است.
امام رضا(ع) فرمود: کسی که در روز غدیر به دیدار مؤمنی برود خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد و قبرش را وسیع می سازد; هر روز هفتاد هزار فرشته قبرش را زیارت کرده، به او بشارت بهشت می دهند.

زیارت امیر المومنین (ع)

یکی از اعمال روز غدیر زیارت امیرمؤمنان علی(ع) است. زیارت آن حضرت(ع) به دو صورت ممکن است:

زیارت در حرم مطهر

امام رضا(ع) به احمد بن محمد بن ابی نصربزنطی فرمود: هر کجا بودی در روز غدیر کنار قبر امیرمؤمنان(ع) حاضر شو؛ همانا خداوند در این روز گناه شصت سال مرد و زن مؤمن را می آمرزد. بدرستی که پروردگار در این روز دو برابر آنچه در ماه رمضان شب قدر و شب عید فطر آزاد می کند، می رهاند.

زیارت های از راه دور

این زیارت، که به حرم مطهر اختصاص ندارد و ارادتمندان ولایت در همه جا می توانند از آن بهره گیرند، دو مورد است:

زیارت امین الله و زیارت روایت شده از امام صادق(ع) که هر دوی این زیارت ها در مفاتیح الجنان ذکر شده است .

زیارت امیر المومنین در عید غدیر

آراستن کوچه و بازار در عید غدیر

آراستن خانه، کوچه و بازار، در روزهای عید، عملی رایج است. چون عید غدیر بزرگترین عید است مردم باید در آن، بیش از هر عید دیگر، شادمانی کنند. فضیلت این عمل بسیار است.

امام رضا(ع) فرمود: روز غدیر روز زینت است، کسی که برای روز غدیر زینت کند خداوند همه گناهان کوچک و بزرگش را آمرزیده، فرشتگانی به سویش می فرستد تا حسنات او را بنویسند و تا عید غدیر سال بعد بر درجات او بیفزایند.

صدقه دادن در عید غدیر

روز غدیر یکی از مستحبات مؤکد صدقه دادن است. امام علی(ع) فرمود: فضیلت یک درهم، که در روز غدیر داده شود، با فضیلت دویست هزار درهم برابر است.

هدیه دادن به یکدیگر در عید غدیر

امام علی(ع) فرمود: از آنچه خدای متعال بر شما ارزانی داشته، به خانواده و برادرانتان ببخشید. و نیز فرمود: نعمتهای خداوند را به یکدیگر هدیه کنید همان طور که به شما عطا فرموده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید